Dievo gailestingumo bažnyčios Šiauliuose konkursas [2013]

PROJEKTO IDĖJA IR SPRENDINIAI

Idėja

Architektūra turi kalbėti apie religiją, liudyti tikėjimą.
Religinis centras vienija bendruomenę per buvimą kartu, bendrus darbus, pagalbą vieni kitiems, džiaugsmą ir švenčių šventimą.
Kompleksas pritaikytas visoms amžiaus grupėms taip pat suteikia įvairiapusio laisvalaikio praleidimo galimybes ir tenkina plačius gyventojų poreikius bei interesus.

Pastatų išdėstymas erdvėje ir sklypo sutvarkymas

Pastatų kompleksui būdinga aiški geometrinė struktūra, bažnyčia su varpine orientuojama į trikampio sklypo smaigalį, kartu į kelių sankryžą ir už jos esantį parką.
Socialinių paslaugų centras, laidojimo namai ir klebonija jungiami į trapecijos formos kompleksą, kuris statomas ties šiaurine sklypo riba. Pastatai tarpusavyje jungiami uždarais kiemeliais.
Patekimas į šiuos pastatus fiziškai atskiriamas nuo pagrindinės aikštės ir šventoriaus.
Aplink bažnyčia formuojama šventorius, kuris išrašomas Šventojo Rašto žodžiais.
Automobilių parkavimas numatomas šiaurės vakarų sklypo dalyje ir už sklypo ribų kitoje gatvės pusėje.

Pastatų architektūra ir funkcija

Komplekso estetika vientisa visais aspektais: stilistika, tektonika, medžiagiškumu.
Pastatų architektūrinis charakteris – lengvas, baltas, tyras.
Erdviškai akcentuojama masyvaus fasado linija ties gatve.
Klebonijos, laidojimo namų ir socialinių paslaugų centro pastatai jungiami į vientisą kompleksą su atskirais vidiniais kiemeliais.

Bažnyčios pastatas. Planas simetriškas, kryžiaus formos. Įėjimas iš šiaurės vakarų.
Tūris – lakoniškas, suklijuotas iš tektoniškai atskirtų masyvių sienų, aukštėjantis į varpinės ir sklypo smaigalio pusę. Fasadų grafiką kuria netaisyklingai išdėstytos angos, kurios kartu pastato interjere sukuria šviesos ir šešėlių žaismą.

Socialinių paslaugų centras. Įėjimas orientuotas į aikštę. Pastatas turi ryšį su vidiniu kiemeliu ir lauko amfiteatru. Iš antro aukšto suprojektuotas patekimas ant eksploatuojamo stogo. Gatvės fasadas paįvairinamas netaisyklingai išmėtytomis angomis ir grafiškai siejasi su bažnyčios pastato fasadu.

Laidojimo namų pastatas. Patekimas numatytas iš šiaurės vakarų sklypo dalies, įėjimas įgilinamas ir „paslepiamas“ po žeme. Antrasis įėjimas iš aikštės (šventoriaus) pusės simboliškai paženklinamas vartais. Vidaus kiemelis yra skirtas susikaupimui, apmąstymams, tai tarsi pereinamoji erdvė tarp bažnyčios (dangaus) ir laidojimo namų (žemės). Vidaus kiemelio erdvė yra privati, paslėpta nuo praeivių akių, iš jos suprojektuotas nusileidimas į šarvojimo salių patalpas. Privažiavimas automobiliams iš įgilinto ūkinio kiemo.

Klebonijos pastatas. Suprojektuotas ramiausioje sklypo dalyje su privačiu vidaus kiemeliu. Numatyti du patekimai: automobiliu įvažiuojama iš gatvės pusės, pėsčiomis patenkama iš aikštės pusės per vidinį kiemelį.