B.Lubio memorealo konkursas Jonavoje [2012]

Memorialo vietos parinkimo pagrindimas

B. Lubio ir kitų Jonavos miestui ir rajonui nusipelniusių asmenybių memorialinė įamžinimo vieta Neries upės pakrantės teritorijoje parenkama išanalizavus konkurso užduotyje nurodytas galimas teritorijas – memorialą siūloma statyti atvirame lauke tarp dviračių tako ir Neries upės šalia esamo Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio memorialo taip formuojant ir išplečiant pagarbią reprezentacinę erdvę.

Memorialo koncepcija ir simbolika

Naujai projektuojamo memorialo koncepcija susieja emociškai stiprius aplinkos simbolius – upę ir lauką, kuriame atsiranda akmenys ir virš kurio pakimba tiltas – daiktiškumas ir kasdien matomi dalykai įgauna kitą prasmę ir simboliką.
12 didelių akmenų simbolizuotų 12 iškilių nusipelniusių asmenybių.
Akmenys sustingę, nepajudinami, likę pievoje visam laikui – tai kaip žmogaus padaryti geri darbai kurie niekada nedings ir nebus niekad užmiršti.
Akmenų laukas puikiai apžvelgiamas nuo dviračių tako, pagrindinio tilto į Jonavą bei projektuojamo apžvalgos tilto, prie kurio kraštų sumontuotos memorialinės žalvarinės lentos su įrašais ir formuojančios žvilgsnio kryptį į lauko akmenis. Nakties metu nuo tilto numatomas nukreipiamas pašvietimas į akmenis.
Natūralios ir Lietuvai būdingos medžiagos – akmuo, medis, žalvaris, plienas kartu reiškia daug daugiau negu šiandieną suprantama – tai pastovumas, garbė, didybė, vidinis tvirtumas – ilgaamžės vertybės kurios perduodamos iš kartos į kartą.
Upė bendroje memorialo kompozicijoje atlieka svarbų vaidmenį, atveria platesnį simbolių lauką šiuo atveju turi daug tarpusavyje susijusių prasmių:
- vanduo tai gyvybė, visko pradžia,
- srovė reiškia laiko tėkmę, laikinumą ir kartu tai natūrali priešprieša sustingusiems akmenims.
Akmenų laukas, tiltas, upė ir foninės erdvės kuria meditacijos, ramybės, susikaupimo ir pagarbos prisodrintą atmosferą.
Memorialo kompozicija natūraliai įsilieja į gamtinę ir urbanistinę aplinką, ją praturtina ir suformuoja naują vizualiai patrauklią ir semantiškai prasmingą Jonavos miesto viešąją erdvę.